Podskalí a jeho historie
PRAHA
Podskalí je oblast na břehu Vltavy. Kdysi vesnice, později součást Nového Města pražského. Název Podskalí pochází od skály, na níž dnes stojí Emauzský klášter, zvaný též Na Slovanech. Sahá zhruba od železničního mostu až po někdejší Šítkovské mlýny (dnes Mánes). Po staletí byl zdejší život spjat s řekou, avšak počátkem 20. století se Podskalí začalo proměňovat v důsledku rušení dřevařských ohrad, výstavby nábřeží a boření staré zástavby v rámci tzv. asanace (“ozdravění“ města).
Trasa nás provede po stopách historie i života v této zajímavé části Prahy 2. Začínáme u Podskalské celnice, kde má Muzeum města Prahy stálou expozici věnovanou této oblasti. Projdeme ulicemi až na Palackého náměstí a po nábřeží se vrátíme zpět na Výtoň. Připomeneme si některá již zaniklá místa, zdejší život před asanací, nejstarší profesní spolek Vltavan, zakladatele Pražské paroplavby, ale i držitele Nobelovy ceny nebo slavného malíře a spisovatele knížek pro děti. V Podskalí je vskutku co obdivovat.
Doporučujeme
Využijte informace z Encyklopedie Prahy 2 opisu jednotlivých zastávek na trase.Trasu připravila Městská část Praha 2 ve spolupráci s s Muzeem hlavního města Prahy a platformou Loxper.
1.9 km
1.5 h
10